Zima`2024 za nami!

Jacek Kuza

Zawodami w Ostrowcu Świętokrzyskim o Puchar Starosty Marzeny Dębniak, zakończył się tegoroczny cykl halowych zawodów wędkarskich młodzieży okręgu kieleckiego PZW pod nazwą Zima`2024. W dniu 10 marca na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Szewnie wystartowało 25 zawodników w kategoriach do 12, do 14 i do 16 lat z 7 kół okręgu PZW w Kielcach (Busko-Zdrój, Brody, Chmielnik, Końskie Miasto, Ostrowiec-Miasto, Rudki i Sędziszów PKP).

Doskonale spisali się reprezentanci koła PZW w Busku-Zdroju. 8-sobowa reprezentacja naszego koła zdobyła sześć z dziewięciu miejsc na podium! W swoich kategoriach do 12, do 14 i do 16 lat zwyciężyli: Wiktor Gierczak, Antoni Wilkus i Filip Wilkus, a na III miejscu podium uplasowali się: Gabriel Hańćko, Jakub Małek (pierwszy taki sukces naszego debiutanta!) i Wit Kłuskiewicz.

Na podkreślenie zasługują wyniki startującego w kat. do 14 lat, 13-letniego Antoniego Wilkusa. W rzucie imitacją kuli zanętowej do tarczy Arenberga uzyskał 196 pkt na 200, w skisha spinningowym 90 pkt na 100, a na odległość ciężarkiem o wadze 2 gramy rzucił najdalej z wszystkich, bo aż 27,98 metra. Również w teście wiedzy ekologiczno-wędkarskiej uzyskał wysoki wynik 36 poprawnych odpowiedzi na 39 pytań. Lepszy był tylko Szymon Łodej z Rudek (38 poprawnych odpowiedzi). W łącznej klasyfikacji zawodów Antoni Wilkus uzyskał 515,92 pkt i był to najwyższy wynik całego cyklu we wszystkich kategoriach wiekowych.

Niezwykłym wyczynem popisała się startująca w kategorii open Nikola Serafin z Brodów - aktualna wicemistrzyni świata w skishu spinningowym. Uzyskała w nim bowiem maksymalny i bardzo rzadki wynik 100 pkt. Brawo!

W łącznej klasyfikacji całego cyklu Zima`2024, na który złożyły się zawody w Busku-Zdroju, w Kazimierzy Wielkiej, w Brodach i w Ostrowcu Świętokrzyskim, w kat. do 12 lat w gronie 16 zawodników zwyciężył Wiktor Gierczak, a trzeci był Gabriel Hańćko. Wśród czternastu 14-latków niepokonany był Antoni Wilkus, a VI miejsce zajął Jakub Małek. W gronie najstarszych I i III miejsca zajęli Filip Wilkus i Wit Kłuskiewicz.

Puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe dla zwycięzców zawodów w Ostrowcu i całego cyklu ufundowali: Powiat Ostrowiecki, Okręg PZW w Kielcach i koło PZW Ostrowiec Miasto. Wręczyli je: Wiceprezes Okręgu PZW w Kielcach ds. Młodzieży Łukasz Pater, Sekretarz Urzędu Gminy Bodzechów Małgorzata Sobieraj i sędzia główny zawodów Jacek Kuza.

Opiekunem naszej młodzieży był ostatnio wymieniony oraz Piotr Opozda.

Wyjazd naszej reprezentacji do Ostrowca Świętokrzyskiego został dofinansowany ze środków Gminy Busko-Zdrój w ramach zadania publicznego  pn. Popularyzacja sportu oraz szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w gminie Busko-Zdrój w dziedzinie castingu (wędkarstwa rzutowego).