Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach wędkarskich - Pińczów - 2-4 lutego 2024 roku

Jacek Kuza

IX OHOM w Pińczowie za nami!

Gospodarze okazali się gościnni.

Reprezentacja okręgu kieleckiego PZW na kolejnej, już dziewiątej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach wędkarskich, która w dniach 2-4 lutego 2024 r. odbyła się w Pińczowie na Hali Widowiskowo-Sportowej POKSiR w Pińczowie i Hotelu Nad Starą Nidą, nie powtórzyła sukcesów z lat ubiegłych. W stawce siedemnastu drużyn z dziesięciu okręgów z calej Polski, pierwsza drużyna okręgu Kielce (Filip i Antoni Wilkusowie oraz Wiktor Gierczak - wszyscy Koło PZW w Busku-Zdroju), zajęła VI miejsce. Indywidualnie również nie udało się stanąć na podium. Najbliżej tego był w kat. do 16 lat Filip Wilkus, który był V. Jego młodszy brat Antoni, który zadebiutował w wyższej kategorii wiekowej do lat 14, był VI. Debiutant Wiktor Gierczak zajął miejsce X.

Jako trenera kadry PZW w wędkarstwie rzutowym najbardziej interesowały mnie wyniki w 3-boju spinningowym, który jest jedną z trzech konkurencji przewidzianych programem halowych olimpiad. Tu nasi zawodnicy się obronili zajmując zdecydowanie I miejsce. Złożyły się na to drugie miejsca braci Wilkusów w ich kategoriach oraz niezłe siódme miejsce Wiktora.

Wśród cząstkowych wyników poszczególnych konkurencji 3-boju spinningowego zabrakło tym razem bardzo spektakularnych rezultatów. Warte podkreślenia jest 96 pkt na 100 w Arenbergu Dawida Szufrajdy z Bydgoszczy, 94 pkt w Arenbergu zaledwie 10-letniego Jakuba Karmańskiego z Katowic i 28,38 metra na odległość ciężarkiem o wadze 2 gram Szymona Jacyny z Gdańska. To wynik tylko o 1,36 m gorszy od nieoficjalnego rekordu Polski młodzieży ustanowionego rok temu w Pińczowie przez Adama Nikitiuka z okręgu Białystok (29,77 m). Warto przypomnieć, że najdłuższy rzut w Polsce w tej konkurencji uzyskał Karol Sapigórski z Warszawy w 2023 r. na Turnieju Halowym w Busku-Zdroju - 31,17 m.

Małe "trzęsienie ziemi" nastąpiło na szczytach łącznej klasyfikacji drużynowej pińczowskiej olimpiady. Z czołowych drużyn z lat ubiegłych na podium znalazła się tylko Bydgoszcz i to na III miejscu. Zwyciężyła niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie drużyna z Gdańska przed Gorzowem Wielkopolskim. Faworyzowana drużyna Katowic była IV. Ta odmiana przyda na pewno rumieńców dalszej tegorocznej rywalizacji i spowoduje wzrost poziomu sportowego.

Uroczyste podsumowanie dwudniowych zmagań zaszczycili swą obecnością Pani Prezes Zarządu Głównego PZW Beata Olejarz oraz Wicestarosta Powiatu Pińczowskiego Ryszard Barna. Gratulując zwycięzcom, trenerom, sędziom i organizatorom udanej imprezy oboje zadeklarowali, że będą wspierać ideę organizacji X Jubileuszowej Olimpiady Młodzieży w Sportach Wędkarskich w Pińczowie w 2025 roku.

W drużynie okręgu Kielce wystąpili oprócz w/w: Gabriel Hańćko, Jakub Małek i Wit Kłuskiewicz z koła Busko, Filip Kądziela, Lena Dwojak i Wojtek Niwicki (rekordowe dla niego 90 pkt w Arenbergu i IV miejsce w 3-boju wsród 16- latków!), Szymon Łodej z Rudek (jedyny w naszej reprezentacji maksymalny wynik w teście wiedzy ekologiczno-wedkarskiej, tj. 39 poprawnych odpowiedzi) oraz Kacper Ciuk i Adam Pater z Ostrowca Miasta.

Opiekunami, trenerami, sędziami i organizatorami zawodów z naszego okręgu byli: Wiceprezes Okręgu ds. Młodzieży Łukasz Pater, Joanna Kasprzyk- Pater, Łukasz Ciuk, Renata Kuza, Jacek Kuza, Piotr Opozda, Artur Konieczny, Marek Brzdąk i Jacek Serafin.

Następna ogólnopolska olimpiada, już w formule letniej, a więc z zawodami spławikowymi, w czerwcu 2024 r. w Bielsku-Białej.

Zdjęcia i tekst: Jacek Kuza

Chcesz dodawać komentarze?

Zaloguj się, aby otrzymać dostęp do dodatkowych funkcjonalności serwisu.