XXXI Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu

Jacek Kuza

XXXI Turniej Halowy w Castingu w Busku-Zdroju.

W dniu 23 marca 2024 r. w Hali PMOS w Busku-Zdroju odbył się XXXI Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu o Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach.

Na starcie stanęło 32 zawodników z 4 regionów Polski (Bydgoszcz, Gdańsk, Warszawa, Kielce) oraz z 7 kół okręgu kieleckiego PZW  (Brody, Busko-Zdrój, Chmielnik, Kielce 1, Końskie Miasto, Ostrowiec Miasto, Rudki). Wydarzeniem Turnieju był start legendy wędkarstwa rzutowego, reprezentującego obecnie barwy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, 6-krotnego mistrza świata Włodzimierza Targosza.

Zawody rozegrano we wszystkich czterech konkurencjach docelowych castingu oraz w odległości spinningowej, co na hali mieszczącej boisko do piłki ręcznej było możliwe dzięki użyciu wyprodukowanych w technice druku 3D ciężarków halowych o wadze 2 gram.

Wśród startujących znalazło się ośmioro medalistów mistrzostw świata seniorów i juniorów z 2023 r.

Zwycięzcami w łącznej klasyfikacji w czterech kategoriach indywidualnych (mężczyźni, kobiety, juniorzy i kadeci do 14 lat) zostali: Jacek Kuza (najwyższy wynik całych zawodów – 399,52 pkt), Renata Kuza, Mateusz Molisak (świetny rzut na odległość ciężarkiem 2 gramy – 30,26 m, co jest nowym nieoficjalnym rekordem Polski juniorów lepszym o 49 cm od poprzedniego rekordu Adama Nikitiuka z okręgu PZW Białystok ustanowionego w 2023 r. (29,77 m) i Jan Duklas z Gdańska. Ten ostatni – aktualny mistrz Polski w kat. kadetów - pokonał faworyta gospodarzy Antoniego Wilkusa i Annę Szufrajdę z Bydgoszczy – brązową medalistkę ostatnich mistrzostw świata juniorów w Czeskich Budziejowicach. O prawdziwym pechu może mówić druga nasza medalistka tych mistrzostw (4 srebrne medale) Nikola Serafin z Brodów. Prowadząc wyraźnie po świetnych wynikach w trzech konkurencjach docelowych (85, 94 i 95 pkt w skishu muchowym, arenbergu i skishu spinningowym), nie zaliczyła żadnej z trzech prób rzutów na odległość, przez co spadła na III miejsce.

W finale rozgrywanego wyłącznie na Turnieju Halowym w Busku sprintcastingu (połączenie rzutów do tarczy skisha z biegiem na dystansie ok. 660 m plus karne rundy za „pudła”), najlepszy był niespodziewanie, startujący po raz pierwszy w karierze w kategorii mężczyzn, 19-letni Filip Sala z Rudek (zeszłoroczny wicemistrz Polski juniorów). Jego czas – 4:59.0 min – niewiele odbiegał od rekordu ustanowionego w 2018 r. przez Macieja Witczaka z Poznania (4:37.0 min). Brawo za udany debiut wśród mężczyzn! W juniorach sprintcasting wygrał Witold Szufrajda z Bydgoszczy, a w kat. kadetów Antoni Wilkus z Buska.

W rozegranym osobno i tylko w klasyfikacji indywidualnej skishu multiplikatorowym wśród mężczyzn najlepszy był Patryk Sapigórski z Błonia, a wśród kobiet Anna Szufrajda.

Tytułowe trofeum, tj. Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach ufundowany przez okręg PZW w Kielcach, zdobyła pierwsza drużyna gospodarzy w składzie: Jacek Kuza, Maciej Kuza i Mariusz Janik, pokonując o zaledwie 0,82 pkt drużynę WKS 9 Błonie i drugą drużynę koła Busko w juniorskim składzie (Mateusz Molisak, Filip i Antoni Wilkus).

W czasie uroczystego otwarcia Turnieju, które zaszczycił Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, nominacje na sędziów wędkarski klasy podstawowej, okręgowej i międzynarodowej otrzymali buszczanie: Monika Jedynak, Magdalena Kuza, Urszula Włodarska i Maciej Kuza.

Turniej otworzył i zamknął Wiceprezes Okręgu PZW w Kielcach ds. Młodzieży Łukasz Pater z koła Ostrowiec-Miasto. Wspólnie z przybyłym na zakończenie Turnieju Zastępcą Burmistrza Michałem Marońskim wręczył trofea i nagrody, w tym puchary indywidualne we wszystkich kategoriach ufundowane przez zawodników RWKS „Skish” Okręgu Kieleckiego PZW oraz jedenaście nagród ufundowanych przez powiat buski.

Sędzią głównym zawodów był sędzia klasy krajowej, Artur Konieczny z koła PZW Kielce – Iskra. Zastępowała go sędzia klasy międzynarodowej Urszula Włodarska.

Sędziami – kierownikami rzutni byli: sędziowie klasy krajowej Krzysztof Władny z koła Busko, sędziowie klasy okręgowej Łukasz Ciuk i Łukasz Pater z koła Ostrowiec Miasto oraz sędziowie klasy podstawowej: Piotr Opozda, Jacek Serafin, Monika Jedynak, Bartosz Konieczny i Dobiesław Molisak. Sędzią sekretarzem, który znakomicie wywiązał się ze swojego zadania – była sędzia klasy okręgowej Magdalena Kuza z koła Busko.

Organizatorem zawodów było Koło PZW w Busku-Zdroju, Okręg PZW w Kielcach i Rzutowy Wędkarski Klub Sportowy „Skish” Okręgu Kieleckiego PZW.

Wsparcia finansowego udzieliła Gmina Busko-Zdrój w ramach zadanie publicznego pn. Popularyzacja sportu oraz szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w gminie Busko-Zdrój w dziedzinie castingu (wędkarstwa rzutowego).

Foto: Magdalena Kuza

LogoBuskoZdroj

Jacek Kuza

Pliki do pobrania

• turniej-halowy-busko-2024-03-23-wyniki.pdf

• 6.50 MB

Chcesz dodawać komentarze?

Zaloguj się, aby otrzymać dostęp do dodatkowych funkcjonalności serwisu.